O obci Čechy

 Všeobecne

Nachádza sa v juhovýchodnej časti Novozámockého okresu včlenená do vŕškov Pohronskej pahorkatiny. Jej nadmorská výška je v priemere 240 metrov. Takmer celá obec je ovenčená listnatými lesmi. Pahorkatinové okolie a vklinená vodná plocha rybníka vytvára malebný pohľad na dedinu. Táto prírodná scenéria tvorí nádhernú kulisu pre návštevníkov obce v každom ročnom období, poskytujúce pokojné a nerušené prežitie dovolenkového obdobia.

V súčasnosti žije v obci 325 obyvateľov so solídnou občianskou vybavenosťou: materská škola, verejný vodovod a plynovod, predajňa potravín a rozličného tovaru, pohostinstvo.

Dominantami obce sú kultúrny dom a kostol postavený v r. 1735.

 V lete

Obcou vedie cyklotrasa, ktorá prechádza atraktívnym prírodným prostredím. Tieto trasy je možné využívať aj na pešie túry. Najatraktívnejšou dominantou sú ruiny kláštora Paulínov - Mariačalád, nachádzajúcov sa na trase do Podhájskej. Členitý terén poskytuje možnosť nádheného výhľadu na okolitú panoramu popredkávanú lesnými porastami.
(Fotogaléria z okolia Čiech a ruín kláštora: tu).
Verejnosti je k dispozícii aj areál futbalového ihriska, nohejbalové a volejbalové ihrisko. Pre rybárov je počas rybárskej sezóny prístupný rybník s násadou kaprov, ktorý môžu využívať na rybolov.

 V zime

Obec Čechy vlastní 200m dlhý lyžiarsky vlek, ktorý je v prevádzke pri vhodných snehových podmienkach denne s možnosťou večerného lyžovania. Na lyžiarskom svahu je taktiež vybudovaný systém umelého zasnežovania. Ceny lístkov bývajú rôzne, obyčajne zhruba 100 Sk na deň. Avšak pri dobrých snehových podmienkach aj terény v okolí obce môžu výborne poslúžiť na bežecké lyžovanie.
Okrem toho sa oproti lyžiarskemu svahu nachádza veľká vodná plocha rybníka, ktorá je v zimných mesiacoch zamrznutá, čím poskytuje vhodný priestor na korčulovanie i hokej.